Kaç Çeşit Su Arıtma Cihazı Vardır?

 

Bugün bu soruya yanıt bulmaya çalışacağız, Piyasada bulunan o kadar fazla su arıtma cihazı mevcut ki, Eviniz için en uygun en sağlıklı su arıtma cihazı hangisidir. Bu yazımızı okuyunca bu soruya yanıt verebileceksiniz.

Öncelikle Evsel Su Arıtma cihazlarından başlayalım. Evsel Su arıtma cihazları, Tezgah üstü ve Tezgah altı model olarak iki sınıfa ayırabiliriz. Ayrıca Motorlu ve motorsuz model olarak ayrı iki sınıfa ayırmamız gerekiyor.

Tezgah Altı modeller?

Açık Kasa Su Arıtma Cihazları

Mutfağımızda bulunan lavabo’nun alt kısmına takılan ve mutfak musluğumuzun yanına çeşmesi monte edilen, Filtreleri ve su deposu ayrı olan modellerdir. Genellikle 5 filtreden oluşan Açık kasa Tezgah Altı su arıtma cihazları, Ph 7,5 civarında su üretirler. 10 lt. depolama kapasiteleri vardır.kullanışlı cihazlardır. apartmanınızda 5. kat ve altında oturuyorsanız bu cihazın motorsuz modelini rahatlıkla kullanabilirsiniz. 5. kat ve üzerinde oturuyorsanız. Açık kasa Su Arıtma Cihazının Motorlu modelini tercih edebilirsiniz.

Kapalı kasa Su Arıtma Cihazları

Kapalı Kasa Su Arıtma cihazlarını geniş bir şekilde değerlendirmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Çünkü kendi içlerinde su deposu kapasitesi, filtre sayısı ve aşama sayısı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Kapalı Kasa Su Arıtma cihazına karar vermeden önce şebeke suyunu analiz ettirmeniz ve suyunuzun sertlik oranına göre karar vermeniz çok önemli. Cihazın normalde çalışma prensibi ön üç filtre sediment filtre, Granül aktif karbon filtre, Aktif Karbon filtreden oluşur. Su geliş güzargahına göre ilk olarak bu üç filtreden geçer. Sonrasında Ana Filtre olan Membran filtreye gelir. Asıl işi yapan filtremiz Membran filtredir. Membran filtreniz ne kadar kaliteli ise ürettiği su da o kadar kaliteli olur..  Su bu dört filtreden geçtikten sonra saf hale gelir ve su deponuzda depolanmaya başlar, Siz çeşmeyi açtıktan sonra, Depodan çıkar Membran filrede bir takım tad minerallerini kaybettiği için Mineral filtreden geçer ve Çeşmenizden size ulaşır.

Aşama Denen kısım aslında tam da burada devreye girer. Membran filtreye kadar 4 filtre ve 4 aşamadan geçen su, Depodan çeşmeye doğru yol alırken bir tanede olabilir 5 tane de olabilir ekstra mineral filtreden geçerek tadını düzenler. Cihazı 10 aşamalı olarak almanız aslında size ulaşacak suyun tadını ve kalitesini değiştirir. Bu yüzden sağlıklı ve güzel su içmek istiyorsanız. 9 yada 10 aşamalı kapalı kasa su arıtma cihazlarından birini kullanmanızı öneririm.

 Tezgah Üstü Su Arıtma Cihazları

 

Tezgah üstü su arıtma cihazları 7 8 sene öncesinde mutfak çeşmemizin yanına bağlanan demir tüplerden olan ve kendine ait bir su çıkışı olan modellerden, Dijital modellere geçiş sağlamış durumda. Tezgah Üstü modeller ergonomik ve boyut olarak küçük olmalarıyla bilinir. Ekstra bir çeşme takma işlemi olmadan kendi üzerindeki çeşme üzerinden suyu size ulaştırır. Bir su girişi ve bir atık su çıkışı vardır.  Bu cihazlarda kendi içlerinde özellikleri arttıkça fiyat olarak ta artış gösterirler. 1 lt su deposu kapasitesi bulunan tek çeşmeli bir tezgah üstü su arıtma cihazı. 750 tl iken 4 lt. soğuk 1 lt sıcak deposu bulunan çift çeşmeli dijital göstergeli bir su arıtma cihazı 2500 tl civarındadır.

Tezgah üstü modelleri genellikle kira evde oturan ve mutfak lavabosunda ekstra bir çeşme istemeyen, Ya da Yaz aylarını yazlığında geçiren ve su arıtma cihazını oraya götürmek isteyen kişiler tercih etmektedirler.

Her iki seçenekte de gayet kullanışlı olan bu cihazlar, Hayatımızı daha da kolay hale getiriyor.

 

 

Su Arıtma Cihazlarımızı İncelemek için e-ticaret sitemizi ziyaret edin